Dünya genelinde %33   Türkiye’de ise %75 oranında bir kullanıma sahip olan stabil ve hızlı  içerik yönetim sistemi WordPress 5.2 Jaco  sürümü yayında.  Ünlü caz sanatçısı Jaco Pastorius’un onuruna “Jaco” adı verilen WordPress 5.2 sürümü, özellikle site alt yapılarındaki sorunlarda önemli geliştirmeleri içeriyor.

Wordpres 5.2 güncellemesiyle birlikte  web sitelerin alt yapılarında yaşanan sorunları çözüyor.   Bir önceki sürüm olan  5.1 ile gelen Site Sağlığı alanında geliştirme ve güncellemeler yapıldı.  Jaco sürümünde ortak yapılandırma ve hata ayıklama olarak 2 seçenekle geliyor.  

Son kullanıcılar için pek bir değişiklik  olmamış olsa da, web sitesi yöneticileri için  kolaylıklar sunuyor.  Kritik hataları ve yapılandırmaları düzeltmek, beyaz sayfa hatalarını engellemek gibi bir çok durumu otomatik olarak gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Hatta bu durumlar tema ve eklenti kaynaklı hataları da kapsıyor.   

Yine  geliştiriciler için başka bir önemli durumsa  PHP sürümün 5.6.20 ‘ye yükseltildiğini söylenenler arasında.   Her hangi bir eklenti ya da ek bir paket olmaksızın Jaco ile birlikte WordPress  paneli üzerinden JavaScript yazımına olanak sağlaması gelen yenilikler arasında. 

Write A Comment