VPN, Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmış haline denir.  En  temelde fiziksel olarak bulunduğunuz yerden farklı bir lokasyonda bulunan ağa  şifrelenmiş, güvenli ve hızlı bir şekilde bağlanmanızı sağlar.  Girmiş olduğunuz tüm sitelere olan verilerinizi şifrelediği için farklı kişilerce  hangi sitelere girmiş olduğunuzu görmesine engel olan güvenlik araçlarındandır.

Ücretli  ya ücretsiz (kısıtlı) olarak sunulabilir.  Sunulan hizmetleri büyük bir çoğunlukla ücretli olarak sunulurken,  deneme amaçlı  olarak kotalı olarak bir süreliğine ücretsiz kullanılabilir. Ücretli versiyonlarında  en temel fark kesintisiz ve limitsiz kullanım sunmakla birlikte bağlantı yapmak için lokasyon tercihinde de bulunabiliyor olmanız.  Size en uzak ülkeyi tercih etmiş olsanız da bu bağlantılarınıza  yavaşlık (Ping) olarak yansıyacaktır hatta Google reklamlarınız bile bağlı olduğunuz ülkenin dilinde çıkacaktır.

VPN Ne İçin Kullanılır ?

Kısıtlı ve Yasaklı Sitelere Giriş

Bildiğiniz üzere geçmiş zamanlarda çeşitli nedenlerle bazı sitelere (Youtube, Twitter vb.) erişimin kısıtlaması geldiği dönemleri yaşadık.  Özellikle bu durumda kullanıcıların  VPN  hizmetlerini kullanımlarına büyük bir artış olduğunu bilinmektedir. Benzer  durum dosya indirme siteleri içinde kullanılmaktadır. VPN sizin adresini farklı bir ülke üzerinden göstererek kısıtlamalardan etkilenmeden erişmenize olanak sağlıyor.

İş veya okul ağına ulaşmak

Uzaktan yapılan işlerin çoğunda güvenlik açısından şirketin size verdiği adreslere bağlantı yapılması istenir.  Burada sanki sizi fiziksel olarak şirketin güvenli ağında işlem yapıyormuş gibi algılar.  Aynı durum okul ağının yönetimi içinde VPN ile bağlantı yapmanız önemlidir.

Her Türlü Gizlilik ve Güvenlik

Kişisel güvenliğimiz ve gizliliğimiz içinde  VPN hizmetlerinden yararlanabiliriz.  Özellikle finansal işlemlerimizi yaparken bilgilerimizin 3. şahıslara geçmesini önlemek adına VPN tercih edebiliriz.  VPN  şifreleme yapacağı için bilgilere ulaşılmaz  ya da kolay erişimi engelleyecektir.

Kullanımının Avantajları

Kullanımı İnternet ortamında kullanıcılar için çeşitli avantajlar sağlar. Bireyler için avantaj sağladığı gibi kurum ve firmalar için de avantajlı bir internet kullanımı yanı sıra maliyet tasarrufu  sağlar.  Ücretli ve pahalı olan kiralık hat araçları devre dışı bırakılır. Büyük boyutlu telefon konuşma masrafları azaltılır.  Kullanmak için bu hizmeti sunan firmaların paket ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Write A Comment