Pasif Network Ekipmanları

Her hangi bir yere bir ağ alt yapısını (network) kurmak istediğimizde karşımıza belirli terimler ve “kavramlarla karşılaşıyoruz. Konumlandırıldığında enerjiye ihtiyaç duyan cihazlara Aktif Network cihazları, aktif cihazların çalışmasına yardımcı olan ya da düzeni sağlayıp, takibi kolaylaştıran yapılara pasif network ekipmanları diyoruz.  Bu yazımızda pasif network ekipmanlarını inceliyoruz.

  • Kabinet
  • Organizer
  • Patch Panel
  • Kablo
  • Kablo Kanalları

Kabinet

Sistem salonlarında aktif ve pasif bileşenleri barındırmak için özel olarak hazırlanmış yükseklik ve genişlikleri değişkenlik gösteren 12 ile 60 U aralığında ihtiyaçlara özel olarak hazırlanmış hava geçirgenliği ve enerji alt yapılarına uygun özel demir dolaplardır.

  Organizer

Kabinet içerisinde dikey  veya yatay olarak konumlandırılan, kabloların takibini yapılması ve belirli bir düzen içerisinde görünmesini sağlayan plastik yada metal aparatlardır.

 Patch Panel

network paneli

Kabinet içerisinde ya da kabinet üzerinde bulunan bakır ve ya fiber kabloların aktarımlarının yapıldığı ihtiyaca uygun olarak 12 24 port yada katları şeklinde hazırlanabilen aktarım yapılabilen dağıtım ya da toplama alanlarıdır.

 Kablo

Fiber ve Bakır

Temelde bakır ve fiber olmak üzere ikiye ayrılan üzerinden data (veri) geçen özel olarak üretilmiş kablolardır. Kendi içlerinde özelliklerine göre ayrılırlar. Günümüzde en çok kullanılan bakır kablo tipi  Cat-6’dir.   Fiber kablolarda  kendi içerisinde alt grupları bulunmakla beraber  özellik bakımında daha fazla alt kategorileri olmasına rağmen temelde multi mode ve single mod olarak ayrılırlar.  Kablolar çok hasas şartlarla üretilmiş saf bir cam ip üzerinden ışığın transfer edilmesi mantığı ile çalışan yapılardır.

Kablo Kanalları

runner

Dağınıklık görüntüsünü engellemek, takibi kolaylaştırmak için aktarım noktaları ya da uçtan uça çekilen kabloların güzergahlarını oluşturdukları metal, plastik ya alüminyumdan olan yapılardır. Buradaki önemli durum çekilen kabloların data ile enerjinin aynı kanal içinde olmaması ve aralarında belirli bir mesafe olmuş olması önemlidir.

Write A Comment