Her hangi bir yere (ev, okul ve ya iş yerine) bir ağ alt yapısını (network) kurmak istediğimizde karşımıza belirli terimler ve kavramlarla karşılaşıyoruz. Konumlandırıldığında enerjiye ihtiyaç duyan cihazlara  aktif network cihazları denir.  Cihazların çalışmasına yardımcı olan ya da düzeni sağlayıp, takibi kolaylaştıran yapılara pasif network ekipmanları diyoruz.  Bu yazımda pasif network ekipmanlarını inceliyoruz.

  • Kabinet
  • Organizer
  • Patch Panel
  • Kablo
  • Kablo Kanalları

Kabinet

Kabinet Sistem salonlarında aktif ve pasif bileşenleri barındırmak için özel olarak hazırlanmış yükseklik ve genişlikleri değişkenlik gösteren 12 ile 60 U aralığında ihtiyaçlara özel olarak hazırlanmış hava geçirgenliği ve enerji alt yapılarına uygun özel demir dolaplardır.

  Organizer

organizer Kabinet içerisinde dikey  veya yatay olarak konumlandırılan, kabloların takibini yapılması ve belirli bir düzen içerisinde görünmesini, düzenlenesini (reglajını) sağlayan plastik yada metal aparatlardır.

 Patch Panel

 Patch Panel Kabinet içerisinde ya da kabinet üzerinde bulunan (zonebox) bakır ve ya fiber kabloların aktarımlarının yapıldığı ihtiyaca uygun olarak 12 Port – 24 port yada katları şeklinde hazırlanabilen aktarım yapılabilen dağıtım ya da toplama alanlarıdır.

Kablo

Kablo Pasif Network Ekipmanları dediğimizde  belki de aklımıza gelen ilk network ürünü kablolardır.
Temelde bakır ve fiber olmak üzere ikiye ayrılan üzerinden data (veri) geçen özel olarak üretilmiş İletkenlerdir. Kendi içlerinde özelliklerine göre ayrılırlar. Günümüzde en çok kullanılan bakır kablo tipi  Cat-6’dir.   Fiber kablolarda  kendi içerisinde alt grupları bulunmaktadır. Özellik bakımında daha fazla alt kategorileri olmasına rağmen temelde multi mode ve single mod kablolar olarak ayrılırlar.  Kablolar çok hasas şartlarla üretilmiş saf bir cam ip üzerinden ışığın transfer edilmesi mantığı ile çalışan yapılardır.

Kablo Kanalları

Dağı Kablo Kanalları nıklık görüntüsünü engellemek, takibi kolaylaştırmak için aktarım noktaları ya da uçtan uça çekilen kabloların güzergahlarını oluşturdukları metal, plastik ya alüminyumdan olan yapılardır. Buradaki önemli durum çekilen kabloların data ile enerji kablolarının  aynı kanal içinde olmaması ve aralarında belirli bir mesafe oluşturulmuş olması önemlidir.

Pasif network ekipmanları listesine  eklemek istediklerinizi yorumlar kısmından paylaşabilir, olası sorulara birlikte yanıt arayabiliriz

Write A Comment