PHP – ASPX,  Ruby, Python  ve çok çeşitli eski yeni programlama dilleri var.  Bir de bu programla dillerinden biri ya da bir kaçını aynı anda kullanıma sunan hazır sistemler var.  CMS sistemleri başta WordPress Joomla Durpal gibi sistemlerin yer aldığı bir alan. Bir kaç programlama ve CMS sistemlerine baktıktan sonra 2011 yıllından itibaren WordPress öğrenmeye/kullanmaya başladım. Önceleri WordPress sadece basit birer blog tasarımı olarak kullanılıyorken günümüzde bir çok alanda  yeni girişimciler ya da çok büyük firmalar ile E-ticaret siteleri de dahil olmak üzere bir çok alanda kullanılan bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Neden WordPress

Ücretsiz

Tamamen ücretsiz  ve açık kaynak kodlu olarak temin edebilirsiniz.  Açık Kaynak kodlu olmasından dolayı da dilediğiniz yerini özelleştirebilir, isteğinize uygun hale getirebilirsiniz.  Gönüllülerden oluşan bir topluluk vardır. Bu topluluktaki kişiler  WordPress çekirdeğinin  geliştirilmesine, eklentilerin ya da tasarımların yazılmasında aktif olarak görev alırlar.  Daha sonrasında sizde bu topluğun bir parçası olabilir, tasarım ya da eklenti geliştirebilirsiniz.

Kolay  Kullanım

WordPress kullanmak son derece basittir.  
Kullanmak zor mu? Sorusu geldiğinde şöyle diyorum ;
“Daha önce Microsoft Word ile yazı yazmış ve her hangi bir mail atmışsanız  çok rahat kullanabilirsiniz”

Tema ve Eklentiler

Profesyoneller tarafından yapılan bir birinden şık hem ücretsiz hemde ücretli olarak sunulan yüz binlerce tasarımı (temayı) web sitenizde dilediğiniz zaman kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ücretsiz Tasarımlar ve Eklentiler Ücretli Tasarımlar ve Eklentiler

Geliştirilmesi ve Güncellenmesi

WordPress bir topluluk tarafından desteklenen, sürekli olarak gelişmesine katkı sağlanan bir yapısı vardır. İhtiyaçlar sorunlar belirlenerek topluluktaki kişiler tarafından çözüm önerilerinde bulunulabilir ve  katkı  sağlanabilmektedir.  

Özelleştirilebilir Yapı (Esnek Yapı)

Seçmiş olduğunuz tasarıma yani temaya bağlı olmakla birlikte eğer programlama dillerine hakimseniz kendiniz de  mevcut tasarımı değiştirebilir  ihtiyaçlarınız için yeniden tasarlayarak uygulayabilirsiniz. 

Arama Motoru Dostu

Yazılarınız, sayfalarınız ve diğer bütün içeriklerinizi   bir kaç gün içinde arama sonuçlarında yerini alacaktır.  SEO alanında bir çok özelliği ve değişimleri anında uyum sağlayabilirsiniz. 

Kolay Engrasyon

Bir çok firma ve uygulama WordPress için ayrı bir alan sunmuş durumda.  Bu durumu yine eklentiler üzerinden gerçekleştiriyor.  Diyelim ki bir e ticaret sitemiz olsun  ve online ödeme almak istiyoruz. Bunun için bir çok banka ile ayrı ayrı anlaşmamız vs gerekirken aracı firmalar ile anlaşıp ardından onların kodladığı özel eklentiyi aktif ederek hızlı bir şekilde online ödeme alabilir konuma geliyoruz.

Neden WordPress’i maddeler ile özetleyecek olursak;
  1. Şu anda web sitelerinin %36 wordpress olması (Türkiye’deki web sitelerin %70-75 WordPress)
  2. Ücretsiz ve kullanıcı dostu bir ara yüze sahip
  3. Tasarım ve eklentiler ile zengin olması
  4. Dilediğiniz gibi özelleştirilebilirler olması
  5. Kişisel, Kurumsal ya da E-ticaret  alanına uygun olması
  6. Sürekli gelişen bir topluluğun olması

Write A Comment