IP adresi ( Internet Protocol Address), interneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları yapıdır  Network yapısının en temel taşlarındandır. 

İnternet’e bağlanan her cihaz, İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) tarafından bir IP adresi atanır ve internetteki diğer cihazlar bu cihazlara verilen ip adresi ile erişim sağlamaktadır.
IP adresine sahip iki farklı cihaz aynı yerel ağda olması gerekmez. Routherlar yardımıyla farklı lokasyonlardaki cihazlarla veri alışverişi yapabilir.

Ip adreslerinde günümüzde en yaygın olanı IPv4 olmakla birlikte IPv6 yapısının da olduğunu unutmamak gerekir.  Çok yakın bir gelecekte IPv4 versiyonu yerine IPv6 versiyonun  daha yaygın  olacağını söyleyebilirim.
IP adresileri 32 bit üzerinden ” aaaa.bbbb.cccc.dddd ” şeklinde ayrılmışlardır. Her bir noktaya kadar olan kısıma ise oktet ismi verilmektedir.

Dinamik ve statik adresler

IP adresleri yapıları yenilenen (dinamik) ya da sabit ip (statik) adresi olarak ikiye ayrılırlar

Dinamik İp Adresleri: İnternet servis sağlayıcıları tarafından bir havuzun içerisinden o anda boşta/musait olan her hangi birt ip adresini kullanıcıya verir. Cihaz açılıp kapandığında ip adresinin değişmesi muhtemeldir.

Dinamik ip adresine en basit örnek modemlerin bize atadıkları ip adresleri olarak düşünnebiliriz  Kullanıcılar istedikleri zaman internet servis sağlayıcı firmalarından kendileri için statik (sabit) ip  kiralayabilmektedir. 

Statik İp adresleri: Yine internet servis sağlayıcılarından verilirken özel olarak belirtilerek kiralanan kişiye ya da kuruma ait olan, cihazın kapanıp açılmasından yıetkilenmez. Sürekli olarak aynı ip adresiyle erişim sağlanmaktadır. 
İş yerlerinde ya da evlerde  kullanılan güvenlik kameraları, alarm sistemleri  gibi özel bir amaca hizmet eden yapılar için kullanmak istendiğinde ise statik (sabit) ip adresi kullanıyoruz.

IP adresi sınıfları

  • A Sınıfı IP Adresleri …aaa.bbb.ccc / 126.aaa.bbb.ccc
  • B Sınıfı IP Adresleri 128.aaa.bbb.ccc / 191.aaa.bbb.ccc
  • C Sınıfı IP Adresleri 192.aaa.bbb.ccc – 223.aaa.bbb.ccc aralığındadır.

IP aralıklarına baktığınız zaman 127.0.0.0 bloklu ıp adresinin yazılmadığını görmekteyiz. Belirtilen ip adresi bizim local ip adresimizdir.  3. parti programlar yardımıyla kendi bilgisayarımızı bir sunucu gibi çalışmasını sağlar, kurulum ve testler yapabiliriz. Ip adresine adece kendi bilgisayarımızdan erişim sağlayabiliriz. 

Özel IP adresleri

Aşağıdaki üç Ip adres bloğu IANA tarafından İnternet için rezerve edilmiştir.

  • 10.0.0.0 – 10.255.255.255 (10/8 prefix)
  • 172.16.0.0 – 172.31.255.255 (172.16/12 prefix)
  • 192.168.0.0 – 192.168.255.255 (192.168/16 prefix)

Bu IP adresleri yerel alan ağlarında kullanılmak üzere tahsis edilmiştir (Dünya üzerinde tekil değildirler) ve geniş alan ağlarında internet servis sağlayıcı firmaları tarafından yönlendirilmezler. Bu nedenle, bu IP ağları İnternete çıkacaklarında ancak gerçek IP adreslerine NAT yapılarak kullanılabilirler.

Write A Comment