Bir web sitesi hazırlamaya karar verdiyseniz öncelikle iki şeye ihtiyacınız var demektir. Birincisi Domain ikincisi Hosting.  Bu yazımda etkili domain seçimi yapmak adına neler yapabiliriz?  Öncelikle domain (www.siteniz.com)  sizin web sitenizin adı, adresidir.  Her gün yeni alan adları eklenirken  günümüzde sık sık kullandığımız bir takım alan adları vardır.

  • .Com (En çok kullanılan alan adıdır.)
  • .com.tr (kişi yada kurumlar tarafından tercih edilir)
  • .org (dernek, sivil toplum kuruluşlarınca tercih edilir)
  • .net (bilişim alanında sıklıkla karşımıza çıkar)
  • .edu (üniversite kurumlarınca tercih edilir)

gibi sonsuz alan adları arasında tercihte bulup yaklaşık  1-2 dakika içinde aktif edebilecek kadar kolay, kiralama  yapıp hemen kullanabilirsiniz.

Nelere Dikkat etmeli

  1. Sade, kısa ve akılda kalıcı olmasına
  2. Doğru uzantıyı seçmiş olmak (.com .org  .xyz .club )
  3. Alışa gelmedik Türkçe içerikli domain ya da tireye yer verilmesine
  4.  Alan adında anahtar kelimeli mi tercih etmeli?

  Beraberce bu başlıkları inceleyelim.  

Sade, kısa ve akılda kalıcı olmak

Domainimizi 3 – 63 karakter arasında tercih edebiliyor olmamıza karşı bence  ortalama 20 karakter seviyelerinde tutmakta fayda var.   Domainlerimizin uzun olmaması hatırlamasını ve sözlü iletişim halinde paylaştığımız zamanlarda yanlış anlaşılmaları minimuma getirecektir. Kısa alan adları bu  anlamada daha akıllda kalıcı da olacaktır.  

Doğru uzantıyı seçmiş olmak (.com .org  .xyz .club )

Global bir iş yapıyorsanız ya da ileride yapmayı planlıyorsanız ( .com ) uzantısını tercih etmek yararlı olacaktır. Diğer yandansa .com uzantıları bir hemen hemen herkes tarafından aklına gelen ilk uzantı olma özelliğini de taşıyor.  Özel bir nedeni olan, projeye yönelik işlerde bu alanların tercih ettiği domain uzantılarını da göz ardı etmemek gerekir örneğin bir  dernek sitesiyla .org ya da .org.tr gibi bir uzantı tercih edilebilir.  

Alışa gelmedik Türkçe içerikli domain ya da tireye yer verilmesine

Hepimizin bildiği gibi web dünyasında Türkçe karakterler kullanılmaz. Bu gerek mail adreslerimiz olsun gerekse web sitelerimiz olsun sonucu değiştirmez. Bazı  alan adlarıysa özel karakterli ( Türkçe içerikli)  olabiliyor.  Bu alan adlarını kullanmak istiyorsak Türkçe içeriği olmayan alan adını da  kiralamayı şiddetle öneririm.   Tire (-) konusu ise Türkçe karakterli domainle benzerlik gösterirken aynı zamanda akılda kalmayı, hecelemeyi zorlaştıran yaygın kullanılmadığı için pek tercih edilen bir yapı olmadığından kullanmamak daha doğru olacaktır.

  Alan adında anahtar kelimeli mi tercih etmeli?

Sıkça sorulan bir soru aslında,  domain de anahtar kelimenin yer alması tek başına yeterli değildir. URL de anahtar kelime yer almayan ancak arama moturu optimizasyonunu iyi yapmış firmaları içinde anahtar kelime olan web sitelerden daha üst sıralarda olduğunu biliyoruz.  Bu nedenle alan adında anahtar kelimenin olması bir zorunluluk değildir, önemli olan içeriğin kaliteli olmasıdır.   Son olarak çeşitli domain  kiralama firmalarından birisini kullanabilirsiniz. Benim  domain kiralamak  için isimtescil firmasını tercih ediyorum…  

Write A Comment