Bu yazımda etkili domain seçimi yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Konusunda edinmiş oluğum bilgi ve tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım. 

Bir web sitesi hazırlamaya karar verdiyseniz öncelikle iki şeye ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz.  

 1. Alan adı (Domain)
 2. Hosting

Domain: Web sitesinin internet üzerindeki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece ıp adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda bulunduğunuz sitenin  alan adı www.hidayetyanik.com ‘dur 

Alan Adları iki bölümden oluşur 

 1.  İsim 
 2. Uzantı

hidayetyanik.com alan adı üzerinden inceleme yaparsak   hidayetyanik kısmı domainimizi isim kısmıdır.  Sonda “.com” kısmı ise alan adının uzantısıdır.   

Şuanda tüm dünya üzerinde kullanılmakta olan 3000 den fazla domain uzantısı vardır. Bunlardan en çok karşımıza çıkan uzantılara değinmek gerekirse 

 • .Com (Tüm dünya üzerinde en çok karşımıza çıkan uzantıdır.)
 • .com.tr, .ru .eu (Ülke uzantılı domainlerdir. Kayır işlemleri için  çeşitli belgeler gerekmetedir. dilir)
 • .org (dernek, sivil toplum kuruluşlarınca tercih edilir)
 • .net (bilişim alanında sıklıkla karşımıza çıkar)
 • .edu (üniversite kurumlarınca tercih edilir)

ve benzeri gibi bir çok alan adları arasından tercihte bulup yaklaşık  1-2 dakika içinde  kiralama  yapıp hemen kullanabilirsiniz.

Domain Tercihinde Nelere Dikkat Etmeli

 1. Sade, kısa ve akılda kalıcı olmasına
 2. Doğru uzantıyı seçmiş olmak (.com .org  .xyz .club .shop .pro )
 3. Alışa gelmedik Türkçe içerikli domain ya da tireye yer verilmesine
 4.  Alan adında anahtar kelimeli mi tercih etmeli?

  Beraberce bu başlıkları inceleyelim.  

Sade, kısa ve akılda kalıcı olmak

Domainimizi 3 – 63 karakter arasında tercih edebiliyor olmamıza karşı bence  ortalama 20 – 25  karakter seviyelerinde tutmakta fayda var. Neden?   Domainlerimizin uzun olmaması hatırlamasını ve sözlü iletişim halinde paylaştığımız zamanlarda yanlış anlaşılmaları minimuma indirmek, akılda kalıcı olmak için önemli olduğunu düşünüyorum.   

Doğru uzantıyı seçmiş olmak (.com .org  .xyz .club  .shop )

Öncelikle belirmeliyim ki bir alan adından bahsediyorsak son kullanıcıların aklına gelen ilk domain uzantısı “.com”  olacaktır.  Ancak farklı projelerimizde “.com” dışındaki uzantıları tercih edebiliriz.  Bu durumlar içinde tercih ettiğimiz diğer alan adı uzantısıyla birlikte “.com” uzantısını almak yararlı olacaktır.  Örneğin www.siteadi.shop adında bir projemiz için web sitesi planlıyorsak www.siteadi.com  domaininde bize ait olması zorunluk olmamasına rağmen önerdiğim ve dikkat ettiğim durumlardandır.

Bir dernek ya da sivil toplum örğütü  için  “.org”  ya da ” .org.tr” tercih edebilir.   

Alışa gelmedik Türkçe içerikli domain ya da Alan alanlarında tireye yer verilmesine

Hepimizin bildiği gibi dijital dünyada Türkçe karakterleri kullanamıyoruz.  Daha öncesinde web sitemiz olmasa da mail adreslerimizi alırken ya da sosyal medya hesaplarımızın adlarını oluştururken deneyimledik. Ancak alan adlarında özel bir  durum var ve  “Türkçe Karakterli” alanı kiralayabiliyoruz. Eğer Türkçe karakterli bir domain kullanmak istiyorsak “.com” uzantısında olduğu gibi Türkçe karaktersiz domaine de sahip olmayı öneriyorum.  Çünkü çok fazla kullanılmaması, kullanıcı alışkanlıklarımızdan dolayı farklı adresleri ziyaret edilebilir. 

Tire (-) konusu ise Türkçe karakterli domainle benzerlik gösterirken aynı zamanda akılda kalmayı, hecelemeyi zorlaştıran yapısından dolayı tercih etmediğim bir durumdur. 

 Alan adında anahtar kelimeli mi tercih etmeli?

Sıkça sorulan bir soru aslında, arama motorlarında öne çıkmak için  domain de anahtar kelimenin yer alması tek başına yeterli değildir. Önemli olan paylaşılan içeriğin özgün ve kaliteli olmasıdır.

Son olarak çeşitli domain  kiralama firmalarından birisini kullanabilirsiniz. Benim  domain kiralamak  için isimtescil firmasını tercih ediyorum…  

Write A Comment