Arboretum Nedir?

Arboretum, bilimsel araştırmalar gerçekleştirebilmek ve gözlem yapmak amacıyla ilk halleri ve yaşları belli, her biri belirli değişkenler göz önünde bulundurularak mümkün olan en doğru ve dikkatli şekilde bir araya getirilmiş ağaç ve diğer odunsu bitki gruplarının  önceden belirlenmiş uygun alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parklarıdır. Bu alanların temel görevleri başlangınçta söz ediğim gibi  eğitim ve bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapmaktır. Arboretum kelime kökü olarak incelediğimzideyse Latince “Ağaç”(Arbor) ve “Belirli bitkilerin yaşadığı alan” (etum) anlamına gelen Arbor-etum kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

Arboretumların Amaçları Nelerdir?

  • Mikroklimanın elverdiği ölçüde doğal ve egzotik türlerin yetiştirilmesini, tanıtımını sağlamak.
  • Farklı ağaç ve odunsu bitkilerin gelişimini takip etmek ve bilimsel olarak geniş çapta adaptasyon uygulamaları gerçekleştirmek,
  • Nesli tükenme tehlikesi altındaki bitkileri korumak,
  • Toplumda, özellikle ilköğretim/lise öğrencilerine doğa sevgisi aşılamak ve doğa bilincinin gelişmesine katkıda bulunmak.

  Atatürk Arboretum

İstanbul içerisinde ailenizle, sevdiklerinizle keyifli  bir gün geçirmek şehrin gürültüsünden uzaklaşmak  için harika bir tercih olacaktır. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde Belgrad ormanının güneydoğusunda, 345 hektarlık alana kurulmuştur.  Atatürk Arboretumda 1500’ü aşkın bitki türü ve azımsanmayacak derecede  soğanlı bitkiler koleksiyonu barındırır.  Ayrıca  içerisinde 1818’de yapılmış Kirazlıbent ve 1916’da Neşet Hoca tarafından yaptırılmış Türkiye’nin ilk fidanlığı da yine burada yer almaktadır. Tüm bunların dışında ise Atatürk Arboretumu 3 adet yapay göle de sahiptir.
Yer küre üzerinde  yüzyılların ötesine dayanan arboretumların fonksiyonları çok çeşitlilik gösterir. Bunlar; ilk ve orta öğretimden üniversite düzeyine kadar tüm öğrencilere ve çevre halkına otsu ve odunsu bitkiler hakkında bilgi vermek, onları yetişme alanlarında tanıtmak, çevre koruma bilincinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Tüm bunlarla beraber, dünyanın dört bir tarafındaki egzotik ve endemik bitkileri iklimin el verdiği oranda bu bitkileri bir araya toplayarak  aynı alanda bir çok insana bitki çeşitliğini görme ve tanıma  fırsatı sunmakla kalmayıp nesli kaybolma tehlikesi altında bulunan canlıları da koruma altına almak,  sürekliliğini sağlama alanındaki araştırma ve geliştirme çalışmalarını yapmakta Atatürk Arboretumunun görevlerini yürütmektedir.
Atatürk Arboretumu’nun ilk amacı basta İ.Ü. Orman Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrencileri olmak üzere Orman Bakanlığı bünyesindeki ilgili kuruluşlar ile orman mühendisleri, peyzaj mimarlarının, diğer fakülteler ile araştırma kurumlarının, yerli ve yabancı bilim adamlarının, doğa severlerin yapacakları incelemelere, bilimsel araştırmalara her yönü ile açık bir canlı laboratuvar olarak hizmet vermektir.

Yaz Dönemi: 08:30 – 20:00
Kış Dönemi : 08:30 – 17:00
“Pazartesi Günü kapalıdır

Hafta içi : Öğrenci 2 TL. Tam: 5 TL.
Hafta sonu: Öğrenci 5 TL. Tam: 15 TL.

Adres: Sarıyer Köyü 34450 – Sarıyer / İstanbul
Telefon: (0212) 226 1929

Araç İle: Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a gelindiğinizde tabelaları takip edebilirsiniz. Bahçeköy yoluna saparak ilerleyiniz. Bahçeköy’e geldikten sonra, İstanbul Üniversitesi spor salonunun karşısındaki Kemerburgaz Yolunun sol tarafından dönerek 400-500 m ilerledikten sonra solda arboretumu görebilirsiniz.

Toplum ulaşım araçları ile: Toplum ulaşım araçlarını kullanarak gitmek isteyenler Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesinden Belgrad ormanına doğru giderken sol tarafta giriş kapısı görünüyor. Hacıosman’da metrodan indikten sonra her 15-20 dk. bir kalkan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binerek 20 dakikalık yolculuk’dan sonra Bahçeköy’den inip, Kemerburgaz yolundan 450 m kadar yürüyerek ulaşabilirler. Ayrıntılı yol bilgisi için Konum yerine göz atabilirsiniz.

İETT Hatları: Sarıyer-Bahçeköy & Taksim-Bahçeköy & 4.Levent-Bahçeköy

• Motor – Bisiklet ve Evcil hayvan: Motosiklet, bisiklet ve evcil hayvanların buraya girmesi yasaktır.
• Mangal ve Piknik: Burada mangal ve piknik yapmak yasaktır. Araştırma faaliyetleri sürdürülen botanik bahçede bu tür hareketlerin uygulanması yasaktır.
• Fotoğraf çekimi: Burada fotoğraf çekmek ücretsiz ama Tripot ile girmek yasaktır. Düğün, nikah, nişan çekimleri için ayrıca ücret alınır.

Write A Comment