Her hangi bir yere bir ağ alt yapısını (network) kurmak istediğimizde karşımıza belirli terimler ve kavramlarla karşılaşıyoruz. Konumlandırıldığında enerjiye ihtiyaç duyan cihazlara Aktif Network cihazları, aktif cihazların çalışmasına yardımcı olan ya da düzeni sağlayıp, takibi kolaylaştıran yapılara pasif network ekipmanları olarak adlandırdığımızı hatırlatarak, bu yazımda  Aktif  Network Ekipmanlarını aktarmaya çalışacağım.

  • Server
  • NIC
  • Switch
  • Router
  • Firewall
  • Gateway

Server (Sunucu)

Server Türkçe karşılığı olarak sunucu anlamına gelen, her hangi bir ağ üzerinde bir programı ya da bir bilgiyi farklı amaçlar doğrultusunda saklayan, paylaşan ya da dağıtımını yapan donanım/yazılıma verilen gelen ismidir.  Farklı markalarca ve farklı donanımsal özelliklerle  üretilip, kullanıcıların ihtiyaçlarına sunulmaktadır.  Genel olarak güvenli, hızlı  bilgisayar ya da bilgisayarlar bütünüdür.

NIC Kartı (Network Interface Card) Nic kart

Bilgisayarların belirli bir ağda olmasını sağlamak amacıyla kabloların takıldığı (bakır/fiber kablolar) yapılardır. Bir başka adı ise ağ adaptörü (network adapter) dür.  

Switch (Anahtar)

Switch Network sistemlerinde LAN içerisindeki aygıtların ortak kullanım veya paylaşım için birbirine bağlanmasını sağlayan ve diğer PC lerden gelen verileri filtreleyerek sadece ilgili PC’ye gönderen cihazdır.

 

Router (Yönlendirici)

Router

Bir yönlendirme cihazıdır.   LAN-LAN yada LAN-WAN gibi bağlantılarda kullanılır. Router’ları basit bir yönlendirici olarak tanımlamak yetersizdir. Çünkü Router’lar bir işletim sistemine sahiptirler.(IOS-Internetworking Operating System). Dolayısıyla programlanabilirler ve gerekli konfigürasyonlar yapıldığında bir uzak networke erişmek için mevcut birden fazla yol arasında kullanabilecekleri en iyi yolun seçimini yapabilirler

Firewall (Güvenlik Duvarı)

Firewall Türkçe manası güvenlik duvarı anlamına gelen firewall,özel ağlar ile internet arasında,her iki yönde de istenmeyen trafiği önleyecek yazılımsal ya da donanımsal sistemdir.Firewall’ların verimli bir şekilde kullanılabilmesi için internet ve özel ağ  arasında ki tüm trafiğin firewall üzerinden geçmesi ve gerekli izinlerin(yetkilerin) kısaca erişim listelerinin uygun bir stratejiyle hazırlanmış olması gerekir.  

Gateway  (Ağ geçidi)

Gateway Gateway(ağ geçidi) başka bir ağa geçiş hizmeti veren cihazlardır. Büyük şirketlerde genelde ağ geçitleri kullanıcıları  web ortamına yönlendirme görevi üstlenirler. Evde kullandığımız ADSL modemimiz  bizim ağ geçidimizdir. Aynı zamanda bir (router )yönlendiricidir.      

En temel ve en çok kullanılan Aktif Network Ekipmanları  ve kısa tanımlarıyla bilirle listelemeye çalıştım. Eklemek istediklerinizi yorumlar alanından ekleyebilirsiniz.. 

Write A Comment